jacek@inos.waw.pl - awarie, sprawy techniczne
kaczoro@plusnet.pl - awarie, sprawy finansowe

 
Aktualności
Wprowadzenie
Tryby Active i Passive
Ściąganie klienta DC
Instalacja klienta DC
Konfiguracja klienta DC
Jak się zrobić Active
Korzystanie z programu
Pobierz program
Regulamin
Operatorzy HUBa
Pomoc

T R Y B Y   A C T I V E   i   P A S S I V E


Jak widzieliśmy na diagramie w poprzednim rozdziale, transfery plików i list plików udostępnianych dokonywane są pomiędzy poszczególnymi użytkownikami. Tu też pojawia sie problem Firewalli – wiekszość z Was używa przynajmniej tego z Windows XP. (dla niewiedzących – Firewall to w uproszczeniu program zapobiegający wykonywaniu połączeń z zewnątrz (z innych komputerów w sieci) do naszego komputera).

Użytkowników w naszej sieci komputerowej możemy podzielić sobie na dwie grupy:

1. Ci którzy nie mają firewalla lub firewall jest skonfigurowany do używania DC.
2. Ci którzy posiadają firewalla i nie jest on skonfigurowany do pracy z DC.


Użytkowników tych możemy podzielić w ten sam sposób tylko inaczej to nazwę:

1. Ci do których można się przez DC połączyć z zewnątrz.
2. Ci do których nie można się przez DC połączyć z zewnątrz.

Użytkowników pierwszej grupy nazwiemy ACTIVE (aktywni bądź w skrócie A), natomiast z grupy drugie – PASSIVE (pasywni bądź w skrócie P) No, a po co dokonujemy w ogóle tych podziałów? A to dlatego, żeby Ci pokazać, że dużo lepiej być A niż P. Spójrz na diagram:


Te cztery kwadraciki to czterej różni użytkownicy – dwaj są A i dwaj P. Strzałki oznaczają kierunek sciągania pliku. Kolorki – typy połączeń – teraz właśnie o tym. Kolorek zielony oznacza, że jeśli chcemy od kogoś ściągnąć plik to łaczymy się do niego i mówimy „wyślij mi plik”, a on wysyła. Widzimy, że np. A może poprosic A, żeby ten wysłał mu plik. Tak samo może zrobić P – łączy się bezpośrednio do A i prosi go o plik.

To teraz połączenia pomarańczowe – Wyobraźmy sobie, że jesteśmy A i chcemy ściągnąć plik od P – jak to zrobić? Skąd P ma wiedzieć, że chcemy coś od niego ściągnąć? My mu tego nie powiemy – przecież jego Firewall nie chce nas wpuścić. Jedyna metoda to poprosić o pomoc HUB. Użytkownik P, przecież cały czas sobie z nim rozmawia. Co szkodzi Hubowi wspomnieć, że chcemy coś od P i żeby podłaczył się do A i sprawdził czego znowu jęczy. No więc Passive, dobry kolega chętny udostępniać swoje pliki, łaczy się do A, po czym wysyła mu to czego on żąda.

No to teraz zostały czerwone przekreślone strzałeczki. Tym razem jesteśmy sobie P. Od A możemy ściągać, tylko jak sciągnąć od P? Bezpośrednio się z P nie podłączymy, Hub nam nie pomoże, bo choćby nawet i powiedział temu drugiemu P, żeby się do nas podłączyło, to z kolei nasz firewall nas nie wpuści. Dochodzimy do wniosku – POŁĄCZENIA P-P NIE SĄ MOŻLIWE. Niby to tak nie boli, jak znajdziemy jakiegoś A z danym plikiem. Ale jeśli tylko ten jeden nieszczęsny P ma w całej sieci ten plik? Wtedy niestety nie ma rady. Albo rezygnujemy, albo postaramy sie zostać A, czyli skonfigurować nasz Firewall Uff.. to już chyba koniec teorii, teraz zajmiemy sie tym, jak zdobyć i skonfigurować klienta DC.

SkinU




Wszelkie prawa zastrzeżone!   KLAUDYNY.waw.pl © 2002-2006